-- Veri Yapıları

Veri yapıları kategorisi altında, programlama sürecinde sıklıkla kullandığımız veri yapılarına değineceğim. Programlama ile iç içe olan herkes elbette veri yapılarını kullanıyor.Peki veri yapısı dediğimiz şey nedir?

Veri yapısı, gerçek hayattaki verilerimizin bilgisayar ortamında saklanış biçimini ifade etmektedir. Gerçek hayatı soyutlama, biz programcılar için çok büyük önem taşımaktadır. Fakat bu işlem için birden fazla veri yapısı bulunmaktadır. Bu da şu soruyu beraberinde getirmektedir. “Sadece dizi veri yapısını kullanarak çeşitli problemlere çözüm üretebiliyorsam neden farklı yapılara ihtiyaç duyayım? “

İşte burada devreye algoritma konusu giriyor. Biz programcılar her sorunu çözümlemek için bir algoritma tasarlarız ve bu algoritmaların çözüme gidebildiği kadar performansı da bir o kadar önemlidir.Algoritmaların performansını etkileyen en önemli etmenlerden biri  ise veri yapılarıdır.Çünkü ihtiyaca göre veriye erişim biçimine sahibiz.Veri ile ilgili sık bir arama işlemi yapılacaksa belirli bir yapı veya ekleme çıkarma işlemi yapılacaksa belli bir yapı kullanmalıyız.Çünkü bu yapılar bu tür ihtiyaçlara göre tasarlanmış olup, kaliteli yazılımlar üretmede büyük önem arz etmektedir.Bu nedenle ihtiyaç doğrultusunda veri yapısını seçmemiz performans açısından yararımıza olacaktır.Örnekleyecek olursak; bir telefonu kullanabilmek için herhangi bir yazılım veya elektronik bilgisine ihtiyacınız yoktur.Fakat bu maddeler hakkında bilgi sahibi olursanız, elinizdeki telefondan daha yüksek performans sağlayabilirsiniz. İşte bu sebeple yazılım üretirken biz programcılar performans faktörünü göz önüne almalıyız.

Herhangi bir programlama dili bilen herkes program yazabilir.Ortaya bir ürün çıkarabilir.Ancak günümüzde yazılım sektöründe ki önemli bir başka etmen olan yazılım kalitesi, bizim veriler üzerindeki hakimiyetimiz ile daha iyi yerlere gelecektir.Kullandığımız herhangi bir işletim sistemi aslında verilerle çalışır.Bizimde o sistemlere yazacağımız programlarda dikkat etmemiz gereken şey bu nedenle veri yapılarıdır.

Veri yapılarının ne olduğuna ve neden önemli olduklarına değindikten sonra sıradaki konularımızın ne olacağını belirteyim.Anlatmaya çalışacağım veri yapıları şunlardır; arrays,lists,stack, queues,trees.

Bunların her birini detaylı olarak işlemeyi düşünüyorum.

 

Yorum yaz

Yorum